UDRUŽENJE ŽRTAVA I SVJEDOKA GENOCIDA | Dani Srebrenice u Sisku 2014
199
wp-singular,post-template-default,single,single-post,postid-199,single-format-standard,wp-theme-tortura,edgt-cpt-1.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-1.6.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Dani Srebrenice u Sisku 2014

„3. dani Srebrenice u Sisku“

DSC_0061
Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Siska i Sisačko-moslavačke županije  na samom početku ovog mandata  odlučilo je u svojim programima rada dati puno veći značaj 11. srpnju 1995. godine. Stoga Vas podsjećamo na program „1. Dani Srebrenice u Sisku“ kada su gosti na tribini bili Edin Hadžijašaragić, šef identifikacijskog centra Međunarodne komisije za nestale osobe i izbjeglice, te Nedim Duraković šef Podrinje identifikacijskog centra. Osim tribine, u programu je prikazan dokumentarni film „Krik Srebrenice“, te izložba fotografija “O Srebrenici” uz 43 potresne slike o događanjima u Srebrenici i Potočarima 11. srpnja 1995. godine i stradanju bošnjačkog naroda.
Godinu dana poslije, 2013. godine, održani su „2. Dani Srebrenice u Sisku“. Tom prigodom prikazan je film „Daleko je Tuzla“ autora Avde Huseinovića i promovirana knjiga Nasera Orića, te je održan tevhid u Medžlisu Islamske zajednice u Sisku za sve stradale i nestale osobe s područja Srebrenice. Oba puta organiziran je odlazak na komemoraciju i dženaze namaz u Potočare, 11. srpnja.
Ove godine Vijeća nastavljaju tradiciju te su nam za „3. Dane Srebrenice u Sisku „  priredili tribinu na temu „ Život srebreničke majke“ uz gostovanje Udruženja  Pokret  „Majke enklave Srebrenica i Žepa“ na čelu sa predsjednicom udruženja gđom.  Munirom Subašić, njenom zamjenicom gđom Kadom Hotić  te članicom gđom Zumrom Šehomerović. Gost tribine bio je i gosp.  Murat Tahirović predsjednik udruženja žrtava i svjedoka genocida.

DSC_0058_1

Uvažene gošće i gosta  u Velikom kabinetu zgrade sjedišta Županije primio je zamjenik županice Zdenko Vahovec,  te u zgradi Gradske vijećnice gradonačelnica Kristina Ikić Baniček i zamjenik Vlado Andučić.

DSC_0009_1
U  dvorani Kazališta 21 u 19,00 h prisutnima su se uz moderatora Adisa Keranovića, zamjenika predsjednika Vijeća bošnjačke nacionalne manjine SMŽ,  obratile gošće i ukratko opisale aktivnosti koje su proteklih godina poduzimale da se cijelom svijetu otkrije što se u Srebrenici događalo i na koji način žele svojim radom podsjećati javnost o tom tragičnom događaju u bošnjačkoj povijesti.
Na manifestaciji  je prikazana i kompilacija kratkih video isječaka i filmova kojima su se pokušala prikazati zbivanja u Srebrenici i njenoj okolici za vrijeme proteklog rata.  Zatim je uslijedila ilahija   Hora „Amber“ kraj Mezara, a nakon nje izvedba ilahija hora Medžlisa islamske zajednice u Sisku „Nemoj žaliti suzama“i  „Allah, Allah Bosna gori“. „Šehidski rastanak“ otpjevao je interpretator pjesme sevdalinke iz Siska, gosp. Mehmed Goražda. Nermina Hafizović, Amra Mujić i  Leonita Keranović, izvele su recital „Pjesma o Srebrenici“ autora Abdulaha Sidrana.
Prigodnim riječima obratio se i efendija u mirovini Fuad ef. Karaga .
Na samom kraju organizatori su se zahvalili pokroviteljima Gradu Sisku i Sisačko – moslavačkoj županiji, svim medijima koji su cijelo vrijeme pratili događanja, svim prisutnima koji su svojim dolaskom uveličali  svečanost, a  posebno  veliko hvala uputili su članicama Udruženja  Pokret  „Majke enklave Srebrenica i Žepa“  i predsjedniku udruženja žrtava  i svjedoka genocida koje su, po tko zna koji put, imale snage, volje i hrabrosti govoriti o stravičnom događaju počinjenom jedanaestog srpnja 1995. godine.