Deset osuđenika u BiH pušteno na slobodu
Deset osuđenika za ratne zločine i genocid kojima je bila izrečena kazna u trajanju od 14 do 33 godine zatvora, zbog pogrešne primjene zakona, pušteni su na slobodu.
Sud BiH, prihvatajući odluke Ustavnog suda BiH, donio je rješenje kojim se obustavlja izvršenje kazne za deset osoba koje su bile osuđene za ratne zločine počinjene u Jajcu i Čapljini i zbog genocida počinjenog u Srebrenici.
Svih deset osoba ovim rješenjem Suda BiH je pušteno na slobodu. Na rješenje ne postoji mogućnost žalbe.
Zbog genocida su osuđeni a pušteni su na slobodu: Slobodan Jakovljević (28 godina zatvora), Aleksandar Radovanović (32), Branislav Medan (28), Brane Džinić ( 32), Milenko Trifunović (33) i Petar Mitrović (28).
Zbog ratnog zločina počinjenog na području općine Jajce osuđeni su: Milorad Savić (21 godina), Mirko (Špire) Pekez (14) i Mirko (Mile) Pekez (29).
Također na slobodu je pušten i Nikola Andrun koji je osuđen na 18 godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog u logoru Gabela kod Čapljine.
Ustavni sud BiH postupajući po apelacijama osuđenih za ratne zločine,a sukladno primjeni presude Europskog suda za ljudska prava iz slučaja Maktouf i Damjanović, donio je odluke koje obavezuju Sud BiH da primjeni odredbe zakona koji je važio u vrijeme počinjenja djela, a ne Krivični zakon BiH po kojem su već osuđeni.
Puštanjem na slobodu deset osuđenih za ratne zločine i genocid, žrtve su ponovo dovedene u situaciju da i skoro 20 godina nakon rata postanu žrtve sistema. Kako se to ne bi dozvolilo, pozivaju sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da daju ostavke.
“Sada sam dupla žrtva. Prvo sam žrtva ovih zločinaca koji su pušteni, a onda i žrtva sistema”, kazala je Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa”.
Mnoge majke, kako je navela Subašić, sada plaču, a posebno one koje su bile svjedokinje na suđenju za Kravicu, a koje su se vratile u Srebrenicu. Dodala je kako su majke rekle da pakuju kofere jer se ne mogu suočiti sa zločincima i činjenicom da su slobodni.
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, kazao je da je Ustavni sud BiH napravio grešku još 2005. godine, što se sada odražava tako da Sud BiH sada pušta na slobodu one koji su osuđeni.
“Mislim da se sada ponovo pravi greška jer se ne radi o meritumu, već o proceduralnoj grešci. Smatram da se sada treba naći model da se lica koja su osuđena zadrže u pritvoru do stvaranja uslova za novo suđenje”, smatra Tahirović.
